Dini Haberler |Dini Yazılar | Dini Bilgiler |İlahiler |Kuranı Kerim |Sohbet|

Kabenin İçinde Ne Var Genel Bilgi

Şu anda Kabenin içinde tavana çıkmak için bir merdiven ve üç ağaç sütun bulunur. İç duvarlar ve yerler mermer kaplıdır. Tavanda altın ve gümüş kandiller asılıdır. Kapıya yakın bir yerde Hacer-ül Esved taşı yerleştirilmiş ve etrafı gümüş bir çemberle çevrilmiştir.

Kabe sadece oradaki taş binadan ibaret değildir. Kabe, yer altından gökyüzene kadar uzanan nurani bir direk gibidir. Kabe’ye veya kabe’nin taşlarına tapınma söz konusu değildir. Puta tapanların niyeti tapınmaktır. Kabe’ye yönelenlerin niyeti taş’a tapınmak değil tapındıkları Allah’ın emrine uymak ve emredilen yöne yönelmektir. Kabe yeryüzünde inşa edilen ilk mesciddir.
Mekke’de bulunan yaklaşık olarak küp şeklinde bir ibadethanedir. İslam dininin ilk ve en kutsal mekânı kabul edilir.[1]. Bu yapının etrafında Mescid-i Haram bulunur. Kuran’da Kabe’nin İbrahim ve oğlu İsmail tarafından inşa edilmiş olduğu belirtilir.[1]
Dünyadaki bütün Müslümanlar, nerede olurlarsa olsunlar, namazlarını Kâbe’ye dönerek kılarlar. Kabenin olduğu yöne kıble denir. İslam’ın beş temel şartından biri olan Hac sırasında Kâbe; farz olan ziyaret tavafı ve vacib olan veda tavafı ile en az iki kere tavaf edilir. Bunların dışındaki tavaflar ise sünnettir. Tavaf, (yukarıdan bakıldığında) saat yönünün tersine bir yönde Hacerü’l-Esved köşesinden başlayarak Kâbe’nin etrafında yedi tam tur yürümektir. Tavaf sırasında dönülen her bir tur’a ise şavt denir. Tavaf ayrıca Umre’nin de şartları arasındadır. Hac sırasında yaklaşık 6 milyon hacı toplanarak aynı gün tavaf yaparlar.


Kâbe’nin bölümleri
1 – Hacerü’l-Esved
2 – Kâbe’nin kapısı
3 – Mizab (Altın Oluk)
4 – Kâbe’nin temeli
5 – Hatim
6 – Multazam (Hacerü’l-Esved ile kapısı arasındaki duvar)
7 – Makam-ı İbrahim
8 – Hacerü’l-Esved/Şarki köşesi
9 – Yemânî(köşesi)
10 – Şâmî(köşesi)
11 – Irakî (köşesi)
12 – Kisve (Kâbe’nin örtüsü)
13 – Tavaf’ın başlangıç çizgisi olarak kullanılan mermer bant
14 – Makam-ı Cebrail
kabe dünyanın tam ortasındadır

Bir önceki yazımız olan Borsa Caizmidir Genel Bilgi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Konuya Öncülük Eden Aramalar:

Kategori: İslami Konular

Yukarı