Dini Haberler |Dini Yazılar | Dini Bilgiler |İlahiler |Kuranı Kerim |Sohbet|

Süleyman şah türbesi nerede

Türbe yüksek duvralar ve tipik Türk stili ile çevrilidir.Kaledeki eski türbe ise 1144 yılında Halep Emiri Zengi Atabek tarafından başlatılmış,oğlu Nureddin tarfından bitirilmiştir.Salaaddin Eyyubi türbeyi koruma altına almıştır.1260 yılında Moğollar tarafından yıkılmıştır.Daha sonra kaledeki türbe, 1510’lu yıllara kadar bakılmamıştır.Yavuz Sultan Selim bölgeyi fethettikten sonra tekrar düzenlenip,restarasyon yapılmıştır.Türbe tuğladan yapılmıştır.Ve girişte size bir koridor,daha sonrada türbeye gider.

Süleyman Şah Türbesi Suriye Devleti hudutlarındaki Caber Kalesi ‘nde, Türkiyenin toprağı olarak uluslararası anlamda kabul edilen tarihi bir türbe.
Selçuk beyin Arslan Yagbu’dan olan torunu Kutalmış’ın oğlu Anadolu Selçuklu Devletinin kurucusu Süleyman Şah’ın mezarı buradadır. Amcazadesi, sultan Melikşah’ın kardeşi Tutuş ile yaptığı savaşta burada vefat etmiştir. Tutuş, Süleyman Şah’ın türbesini ilk yaptıran kişidir. Bu topraklar Yavuz Sultan Selim zamanında 16. asırda fethedilmiştir.
1921 Yılında Fransa ile Türkiye arasında imzalan Ankara Antlaşması ‘nın 9. maddesine göre bu kale ve türbe Türkiyenin toprağı sayılmıştır.
1973 yılında Bölgede Tabka Barajı’nın yapımı için Halep Valiliği için bölgedeki Karakozak Köyündeki 8797 metrekarelik alana yapılmasını istedi.Daha Sonra Türkiye ile Suriye hükümetleri arasındaki görüşmeler sonucunda köye yapılmıştır. Ayrıca Ankara Antlaşmasına Uygun olarak türbeyi de Türk Askeri korumuştur.

Bir önceki yazımız olan Süleyman şah kimdir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Konuya Öncülük Eden Aramalar:

Kategori: Biyografi

Yukarı